XXXI. ROČNÍK
Národního festivalu
dechových orchestrů
ve Štětí
21. - 23. 6. 2024

Historie festivalu FEDO

Počátek vzniku festivalu dechových hudeb je datován do roku 1969. První ročník festivalu byl součástí Štětského kulturního podzimu. Dechový festival byl zahájen 9. září třemi soutěžními večery, v nichž vystoupilo devět orchestrů. Soutěž v prvním ročníku vyhrála Dechová hudba ze Štětí pod vedením pana Jaroslava Bílého. Festival vyvrcholil 14. září slavnostním průvodem městem a Monstrkoncertem, na kterém vystoupilo 200 hudebníků. Druhého ročníku se zúčastnil i zahraniční orchestr z tehdejší Jugoslávie. Díky velkému uměleckému a diváckému úspěchu se konal festival každý rok až do roku 1978, poté se koná festival každé dva roky.

Již v prvním ročníku byl dán základ schématu festivalů, který trvá dodnes. V pátek přijíždějí účinkující a po krátkém vystoupení jsou přivítáni na radnici starostou města. V sobotu po dopoledních koncertech v různých částech města, následuje slavnostní průvod městem a odpolední koncert na Husově náměstí. V posledních ročnících končí sobotní přehlídka vystoupením mažoretek v areálu věžových domů a slavnostním ohňostrojem. V neděli po dopoledních koncertech, festival graduje odpoledním Monstrkoncertem.

Během tří festivalových dnů se Štětí promění z města papíru v město hudby a stovkám posluchačů a diváků se představí na tisíc hudebníků a mažoretek z tuzemska i zahraničí.

Z novodobé historie:

V roce 2008 přibyl festivalu malý bratříček FERODO (Festival rockových dechových orchestrů), který se stal ihned velmi populární, zvláště u mládeže.

Rok 2012 byl opět ročníkem soutěžním. Dechové orchestry v sobotu soutěžili „O nejlépe zahranou polku“ a mažoretky v několika kategoriích „O nejlepší skupinu mažoretek“.

V roce 2014 se soutěžilo v kategorii mládežnických a dospělých orchestrů. Mládežníci soutěžili o nejlépe zahranou filmovou melodii, dospěláci o nejlépe zahranou skladbu v žánru tanec.

Minulé ročníky:

Výsledky soutěží FEDO 2016

Vyhodnocení soutěže dechových orchestrů

Soutěž hodnotila odborná porota ve složení:
pplk. Jaroslav Šíp – velitel a hlavní dirigent Ústřední hudby Armády ČR
Jaroslav Bayer
Tadeusz Papriocki – prezident Svazu hudebníků a folkloristů Polska

Čestné uznání:
Pořadatelé ocenili čestným uznáním Vinařinku Žeravice, nizozemský orchestr Veldhoven Muziekkorps, bubeníky Veldhoven Muziekkorps a Dutch Pipes and Drums. Dále byla předána čestná uznání zástupcům orchestrů Bergmannblasorchester Kurbad Schleme, Rázene Városi Fúvószenekar a italským praporečníkům Gruppo Sbandieratori delle 7 Contrade Orte.

Porota rovněž ocenila dva sólisty:
Pavla Friče z Harmonie 1782 Kolín za předvedený výkon ve hře na altsaxofon ve skladbě Jednoho dne se vrátím z filmu Tenkrát na Západě
a
Martinu Hřebíčkovou z Dechové harmonie Letohrad za předvedený výkon ve hře na klarinet ve skladbě Let čmeláka.

 

Mládežnické orchestry - Soutěž o nejlépe zahranou skladbu z žánru tanec
Orchestr Skladba Body
1. DOM Roudnice n. Labem Jugoslávský tanec (M. Smatek)
2. DO ZUŠ Vimperk Slovácký tanec č. 5 (F. Maňas)
3. MDO Haná Přerov Slovanský tanec (A. Dvořák)
4. DO ZUŠ Chlumec n. Cidlinou Fire Dance (D. Shaffer)

 

Orchestry dospělých - Soutěž o nejlépe zahranou filmovou melodii
Orchestr Skladba / Autor Body
1. Dechová harmonie Letohrad Tam za tou duhou (B. Lane/J. Werich)
2. Severočeská harmonie Štětí Filmové melodie (E. Morricone)
3. Jednoho dne se vrátím (E. Morricone)

Vyhodnocení soutěže mažoretkových souborů

Tento ročník nebyl soutěžní.